Eksperymenty przedszkolaków

Jak to się dzieje że szklanka rośnie, a wody nie ubywa?

Dnia 18 lutego 2016 roku na zajęciach cała grupa przedszkolna zamieniła się w specjalistów z dziedziny fizyki i matematyki. Tego dnia bowiem w naszej sali królowała woda, a dzieciaki starały się zrozumieć jak to się dzieje, że jak szklanka rośnie to wody wcale w niej nie przybywa. Na początku sprawiało to dzieciom sporo trudności, jednak gdy jedna z Pań wpadła na pomysł aby przedstawić dzieciom doświadczenie za pomocom herbatki - przelewając ją z niższego do coraz wyższych kubków a następnie do brytfanki - dopiero wtedy dzieci zrozumiały jak to jest, że woda która była w dwóch takich samych naczyniach to w innych, mimo że większych nie zmienia swojej ilości. Na koniec pełnego dnia wrażeń dzieci wraz z nauczycielkami wykonały doświadczenie, które polegało na tym, że liście kapusty które trafiły do szklanek z zabarwioną wodą przez bibułę miały zafarbować na jej kolor. Postępy doświadczenia były obserwowane przez kilka kolejnych dni.