Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały
Które nam po przodkach w spuściźnie zostały.

Jak co roku w listopadzie społeczność naszej szkoły spotkała się, aby uroczystą akademią uczcić kolejną – już 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej – przypomnieli ze sceny prowadzący, Asia i Patryk, a następnie zapowiedzieli część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klas VII i VIII. Krótka scenka dramatyczna, w której w rolach głównych wystąpili Nadia, Karolina, Szymon, Konrad, Patryk i Wiktoria, ukazała trudy drogi Polaków do niepodległości.  Aktorom towarzyszył zespół muzyczny pod kierownictwem pani Edyty Milewskiej. Na szczególną uwagę zasługują występy solistek – Antosia i Nadia dostarczyły nam swym pięknym śpiewem naprawdę wielu wzruszeń. Pani Dyrektor w okolicznościowym przemówieniu przypomniała najważniejsze fakty z rozbiorowej historii Polski i nawiązała do wspomnianych w przedstawieniu dat zrywów narodowościowych (1794, 1830, 1853), uświadamiając nam, jak wiele zawdzięczamy dziś ofiarnemu patriotyzmowi naszych przodków.

Na zakończenie uroczystości, punktualnie o godz. 11.11, wspólnie odśpiewaliśmy hymn.