Szkoła Podstawowa w Kobierzynie

Szkoła Podstawowa w Kobierzynie

Kobierzyn 61a

33-140 Lisia Góra, 

tel.: 014 678-46-07

e - mail: szkola.kobierzyn@poczta.fm

Poznaj Polskę – wycieczka do Bochni i Wieliczki

    5 października 2021 r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Kobierzynie, pod opieką p. E. Kiełbasy, p. A. Kajpust – Dołowackiej oraz p. K. Chmury, wyruszyli na wyprawę po sól. Czyżby zabrakło jej do szkolnego obiadu i udali się na zakupy? Ależ skąd! To była prawdziwa ekspedycja „do wnętrza ziemi” – czyli do kopalni soli w Bochni oraz do Muzeum Zup Solnych w w Wieliczce.

    Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza na ziemiach polskich kopalnia, jej początki sięgają 1248 r. Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, wykutymi w solnych skałach kaplicami czy oryginalnymi rzeźbami. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem i zjazdu  windą w podziemia, a potem pomknęliśmy górniczym „pendolino” – czyli kolejką – w dal, aby teleportować się w przeszłość. Przemierzaliśmy tajemnicze korytarze, słuchając ciekawych opowieści o powstaniu kopalni i jej rozwoju, snutych przez… „gadające obrazy”. To jedna z wielu multimedialnych atrakcji, przygotowanych dla zwiedzających. . Wycieczka po kopalni ma bowiem charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się za panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. W opowiadaniu o historii kopalni pomagają przewodnikom polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha,
z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Zwiedziliśmy też  stajnie, pobawiliśmy się na placu zabaw i pobiegaliśmy po  boisku, oddychając wyjątkowym powietrzem – w kopalni panuje bowiem specyficzny, leczniczy mikroklimat. Pokonaliśmy bez marudzenia około 700 schodów! Na koniec odwiedziliśmy jeszcze podziemną kaplicę,
w której podziwialiśmy całoroczną szopkę bożonarodzeniową, wykonaną oczywiście z soli.

    Po kilku spędzonych pod ziemią godzinach wyjechaliśmy na powierzchnię, aby udać się do Wieliczki. W Zamku – Muzeum Żup Krakowskich uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych na temat górniczych zwyczajów. Rozwiązaliśmy też bardzo trudną krzyżówkę i zrobiliśmy sobie piękne, górnicze czapki. Później zwiedzaliśmy zamek i wystawę srebrnej i złotej zastawy dawnych królów polskich oraz wystawę solniczek.

    Zaopatrzeni w pamiątki, trochę zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Oczywiście zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonald’s – wiadomo przecież, że sól zaostrza apetyt!

    To była bardzo atrakcyjna i pouczająca wycieczka. Skorzystało z niej 100% uczniów klas młodszych – a wszystko dzięki dofinansowaniu kosztów (80%), pozyskanemu przez p. E. Kiełbasę i prezes stowarzyszenia Małe jest dobre, p. A. Motykę, z ministerialnego programu Poznaj Polskę.