Odblaskowa Szkoła

Szkoła Podstawowa w Kobierzynie bierze udział w XI edycji konkursu Odblaskowa szkoła, którego głównym celem jest promowanie  inicjatyw ograniczających zagrożenia
w ruchu drogowym i popularyzowanie korzystania z elementów odblaskowych.

W ramach realizacji projektu podjęto szereg działań zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa uczniów w drodze do i ze szkoły.  Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I – 3 uczestniczyli także, wraz z policją, w akcji Jabłko czy cytryna, podczas której kontrolowano prędkość pojazdów oraz sprawdzano, czy spełniany jest obowiązek używania pasów bezpieczeństwa. W nagrodę kierowcom przestrzegającym przepisów wręczano słodkie jabłko, natomiast na popełniających wykroczenia czekała kara w postaci plasterka kwaśnej cytryny i pouczenia.

Podczas spotkania z policjantem dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa
w ruchu drogowym, zapoznały się z elementami wyposażenia i umundurowania, miały także możliwość zadawania pytań. Na zajęciach przedszkolaki samodzielnie wykonały znaki drogowe oraz elementy odblaskowe oraz nauczyły się piosenki Kolorowe światła. Na szkolnych gazetkach ściennych pojawiły się artykuły tematyczne. Dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę w praktyce, podczas zajęć w terenie. Przedszkolaki poznały najbliższe otoczenie szkoły, nauczyły się bezpiecznie przechodzić przez ulicę w miejscu do tego wyznaczonym. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w „odblaskowej” wycieczce rowerowej do Odporyszowa.

Wśród uczniów przeprowadzony został konkurs wiedzy Bądź bezpieczny na drodze, przedszkolaki miały natomiast możliwość wykazania się w konkursie plastycznym Bezpieczna droga do szkoły.

Podjęto również działania promujące bezpieczeństwo pieszych skierowane do seniorów. Dzieci wręczyły babciom i dziadkom odblaski i przypomniały im o ustawowym obowiązku korzystania  z nich w ruchu drogowym.

Udział w konkursie Odblaskowa szkoła po raz kolejny dał nam możliwość wykazania, że nasza szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.