Próbna ewakuacja.

15 października 2020 r., tuż po rozpoczęciu trzeciej lekcji, rozległ się
w naszej szkole dzwonek alarmowy.  W zaledwie kilka minut wszystkie dzieci pod opieką nauczycieli sprawnie i bezpiecznie opuściły budynek. Na zewnątrz czekał już na nas nadzorujący akcję komendant gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej, pan Daniel Nędza, który poinformował, że uczestniczymy w próbnej ewakuacji. Przypomniane zostały zasady bezpiecznego zachowania w sytuacji rzeczywistego zagrożenia, a następnie zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się prezentacja AED (Automated External Defibrillator),  czyli Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora, urządzenia ratującego życie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. AED prowadzi prostymi komunikatami głosowymi przez cały proces ratowania życia, a po przyklejeniu elektrod samodzielnie bada rytm serca i w razie konieczności zaleca podanie impulsu elektrycznego. Pan komendant, przy pomocy p. Nicponia, omówił zasady korzystania z urządzenia, a następnie mieliśmy możliwość ćwiczeń praktycznych na fantomie. Ochotnicy, pod fachowym kierunkiem strażaków, ćwiczyli także inne elementy pierwszej pomocy, na przykład masaż serca.

Dzięki dzisiejszej akcji wiemy, jak należy zachować się w sytuacji pożaru lub innego niebezpiecznego zdarzenia – gdzie i którędy się udać, co ze sobą zabrać. Pomocne okazało się dobre techniczne przygotowanie budynku, zwłaszcza widoczne i czytelne oznakowanie dróg ewakuacyjnych, oraz przeszkolona kadra nauczycielska.

Szkolenie z pierwszej pomocy było bardzo ciekawe i pouczające. Dziękujemy OSP za przeprowadzenie akcji.