Próbna ewakuacja i pierwsza pomoc przedmedyczna

Szkoły są miejscem, w którym uczymy dzieci, jak mają radzić sobie w świecie. Dlatego warto, aby odbyły tę dodatkową lekcję – lekcję ratowania życia…

Dnia 2 października w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja.
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Dokładnie o godzinie 9 po usłyszeniu syreny strażckiej i 3 – krotnym sygnale alarmowym w szkole nauczyciele wraz z uczniami zachowując wytyczne zawarte w dokumencie szkolnym „Procedura ewakuacji” przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym jest parking przed szkołą.
Na parkingu nauczyciele złożyli meldunek prowadzącemu ewakuację – panu Danielowi Nędza, strażakowi OSP w Kobierzynie, gdzie okazało się, że wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę i halę.

W akcji brali udział: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie. Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm i uczniowie wrócili na salę gimnastyczną gdzie została przeprowadzona dalsza część programu -  pokazowe zajęcia edukacyjne pod hasłem: „Pierwsza pomoc przedmedyczna”. Prelekcja oraz pokaz zostały zorganizowane w celu podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby, ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej. Zajęcia przeprowadził  pan Daniel Nędza – strażak OSP w Kobierzynie. W trakcie zajęć uczniowie  poznali  zasady udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po resuscytację krążeniowo – oddechową.