Szkoła Podstawowa w Kobierzynie

Szkoła Podstawowa w Kobierzynie

Kobierzyn 61a

33-140 Lisia Góra, 

tel.: 014 678-46-07

e - mail: szkola.kobierzyn@poczta.fm

Przygotowywanie palmy wielkanocnej

Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa, jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm znany w Polsce od średniowiecza. Zwyczaj ten kultywowany jest w Kościele, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele zwyczajów i wierzeń: poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami i wszelkim złem, połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą.

 

W związku z tradycją   co roku w Kościele w Łukowej odbywa się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną, który ma na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi.

Nasza społeczność szkolna również  przystąpiła do konkursu i z wielkim zapałem tworzyła dzieło palmowe. Klasy starsze wykonały palmę na wysokość 8m, a klasy młodsze na wysokość 4m.

Do kręcenia palmy uczniowie z pomocą nauczycieli użyli zielonych roślin: był tam bukszpan, tuja i inne zielone krzewy. Na zajęciach technicznych dzieci  tworzyły piękne kwiaty z bibuły, którymi przystroili palmę ucząc się przy tym nowych technik plastycznych. Ostatecznie 3 dni zajęło uczniom wykonanie palm. Wszystkim uczniom gratulujemy zapału i chęci do pracy oraz życzymy powodzenia podczas konkursu.