Jak to jest zrobić „zmysłowe” kanapki…??

„ Jeżeli umiecie diagnozować radość dziecka i jej

natężenie, musicie dostrzec, że NAJWYŻSZA jest

radość pokonanej trudności, osiągniętego celu,

odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście

samodzielności, opanowania”

/ Janusz Korczak/

Dzieci od najmłodszych lat poznają cały otaczający świat za pomocą otrzymanych przez naturę w gratisie…. zmysłów ! Dlatego też dnia 21 października 2015 roku w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Kobierzynie odbyła się lekcja umożliwiająca najbliższe dzieciom poznanie świata oraz… działanie zmysłów takich jak: dotyk, smak, wzrok czy węch.

Kontynuując tematykę wciąż trwającej pory jesiennej zajęcia rozpoczęły się od rozpoznawania różnych produktów spożywczych, dotykania ich, wąchania i określania kategorii, do której przynależą.  W pierwszej kolejności dzieci rozpoznawały zapach jajka, jego kształt oraz budowę. Kolejne były warzywa, a wśród nich występowały ogórki, pomidory, rzodkiewka, szczypiorek i sałata. Na sam koniec wszystkich spożywczych produktów, które miały później zagościć na dziecięcych kanapkach pojawiły się produkty mleczne: ser żółty i biały. Na szczęście przedszkolaki uczęszczające do kobierzyńskiego oddziału przedszkolnego wiedziały, że mleko nie pochodzi z kartonu, tylko od krowy i to nie tej fioletowej z reklamy Milki, ale tradycyjnej, czarno – białej… uff !

Kolejnym etapem zajęć było ubranie przez dzieci swoich pięknych, różnobarwnych fartuszków, wyciągnięcie kuchennych deseczek do krojenia, oraz noży ( te z kolei na szczęście były tępe i obyło się bez ofiar! ). Przedszkolaki zajęły swoje ulubione miejsca a na ich stolikach pojawiły się talerze z pokrojonymi warzywami, jajkami oraz masłem umożliwiające dzieciom zrobienie swoich kanapek z produktów, które lubią najbardziej. Na owych stolikach znalazł się również ser żółty jak i biały przyrządzony na dwa sposoby: na słodko i na słono: ze szczypiorkiem i przyprawami.

Przedstawione poniżej zdjęcia odzwierciedlają to, ile radości dało dzieciom twórcze wykorzystywanie swojej kreatywności w praktyce. Na kanapkach oprócz impresyjnego nieładu występowały także buźki – niektóre radosne, niektóre smutne a niektóre po prostu śmieszne. Wszystkie efekty ich pracy zostały skonsumowane na drugie śniadanie z dodatkiem ciepłej herbaty albo ulubionych, słodkich dziecięcych napoi.