Wycieczka przedszkolaków

Dnia 26 października, nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę. Pierwszym punktem podróży stało się Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Na początku dzieciaki mogły oglądnąć stare bajki mówiące o zasadach ruchu drogowego, następnie po muzeum oprowadziła nas Pani opowiadając o drogach i mostach, oraz ludziach, którzy zajmowali się drogami w dawnych czasach. Kolejnym punktem wycieczki było oglądanie starych maszyn, które niegdyś służyły w budowaniu dróg, bądź ich renowacji. Przedszkolaki mogły dotknąć a nawet usiąść na niektórych maszynach. Wywołało to w nich bardzo dużo pozytywnych emocji. Następnym punktem programu było odwiedzenie piekarni w Gruszowie, gdzie dzieci dowiedziały się jak powstaje chleb od "ziarenka do bochenka". Na początku Pani Janina oprowadziła nas po pomieszczeniach i pokazała stare sprzęty, którymi kiedyś kosiło się zboże, później je mieliło i na końcu jak wychodziła mąka. Pokazała nam też dawną maselniczkę, tarkę do prania i beczkę, w której kisiła kapustę ze swoim tatą. Późnej zaprosiła nas do drugiego pomieszczenia, w którym stały dwa piece kaflowe i duży stół, na którym dzieciaki mogły zrobić swoją namiastkę chleba - podpłomyki. Pani Janina swoim ciepłem i dobrocią, sprawiła, że poczuliśmy się wszyscy jak u babci w domu. Pokazała nam niebo w okruszynie chleba i swoją miłością do dzieci i do swojego zawodu przeniosła nas w historyczny świat naszych babć i dziadków, uchylając rąbka tajemnicy, jak dawniej wyglądał świat, kiedy jeszcze nie opanowały go maszyny. Były to niezapomniane chwile dla nas wszystkich, a serdeczna Pani Janina na pewno na długo zostanie w naszych sercach i wspomnieniach.